ससुराले बुहारीलाई १२ वर्ष’सम्म बच्चा जन्मा’उन दिएनन्, ससुराको बयानले न्यायाधीस समेत चकि’त….

रोचक

बुढेसकालमा सबैजना आफ्ना नातिनातिना खेलाउने सपना देख्छन् । बुढे’सकालमा उनीहरु नाति’नातिना खेलाउनु खुशी र सम्पत्ती भन्दा धेरै माथि मान्दछन् ।

तर भोपालमा यस्ता वृद्ध हुनु’हुन्छ जसले नाति–नातिना’हरुको जन्ममा निषे’ध गरेका छन् । त्यो युगल जोडीको बच्चा नहुनुमा बाबु दो षी रहेको खुल्न आएको छ ।बच्चा नपा’एकोमा उनले एक्लो छोरा र बुहारी’लाई नाति–नातिना नजन्माउन द’बाब दिनु नै प्रमुख कारण भएको खुल्न आएको हो ।

ससुराले यदि छोरा बुहारी’ले बच्चा जन्माए भने उनीहरू दुबै’लाई उनीहरूको पैतृक सम्पत्ति’बाट निकालिनेछ ।विवाह गरेको सात बर्ष पछि पनि, बच्चाको खुशी नहुँदा दुखी बुहारी कुतुम्ब अदाल’तमा पुगेकी छिन् । उनले आफ्नो ससुर’लाई सम्झा’उन भनेर अनु’रोध गरेकी हुन् ।

तर, ससुरालाई पटक’पटक परामर्श पछि पनि विचा’र परिव’र्तन गर्न मानेनन् । अब उनलाई अर्को परामर्शका लागि बोलाउने तयारी भइरहेको छ । यो भोपालका सेवानिवृत्त अधिकारी परिवारको अनौठो घट’ना हो ।

विवाहको शुरु:वाती वर्षहरूमा, बुहारीले आफ्नो ससुरा र श्रीमान्‌:लाई समेट्ने को:शिस गरिन् तर त्यो समस्या सुल्झिएन । सामा:जिक र पारिवारिक त ना वबाट ग्रस्त बुहारीले अन्ततः सेप्टेम्बर २०२० मा कुतुम्ब अदा’लतमा आवेदन दिएकी थिइन् ।

उनले सल्लाह:कार सरिता राजनी:सँग कुरा गरेकी हुन् । डेढ महिनादेखि चलिरहेको सुनुवाई पछि पनि कुनै समा:धान भेटिएन । परामर्शदाता राजनीले छोरा र बुहारी;लाई छुट्टै घर लिन सल्लाह दिए तर पति आफ्ना बुबालाई छोड्न चाहँदैनन् ।

ससुराले पनि स्वीकार्न तयार छैनन् । धेरै वर्ष पहिले सासुको मृ त्यु भइ:सकेको थियो । जब परामर्श:दाताले सेवानिवृत्त अधि:कारीलाई बोलाए, उनले तर्क गरे, ‘यदि बुहारीको बच्चा भयो भने उनी:हरूले मेरो हेरचाह गर्दैनन् ।मलाई वृद्धा:श्रम पठाउने छन् ।

छोराको बच्चा:को जन्म भएको छैन । छोरा र बुहारी:को पहिलो कर्तव्य भनेको मेरो सेवा गर्नु हो । उनीहरूले मेरो मृ त्यु पछि बच्चा जन्माउन सक्छन्।यदि बुहारीले बच्चा चा’हान्छ भने, त्यसले मेरो छोरासँग सम्बन्ध:विच्छे’द गर्न र अर्को विवाह गर्न सक्छिन् ।’ पहिलो परामर्श:दातामा, पतिले भने, ‘बुबा कुनै बच्चा चाहँ:दैनन् ।

यदि हामीले यो गर्‍यौं भने, तिनीहरूले हामीलाई उनी:हरूको सम्पत्तिबाट निकालि;दिनेछन् ।’ श्रीमान् एक निजी कम्पनीका कर्मचारी हुन् । परामर्श:दातामा बुहारीले बच्चा जन्माए पछि पनि उनी आफ्नो ससुराकै सेवा गर्ने अदा’लतमा शपथ पत्र दिन तयार रहेको आश्वा:सन दिएकी थिइन ।

प्रत्येक बुबा आफ्नो छोराले आफ्नो पुस्ता’लाई अगाडि बढाउन चाहन्छन्, तर यो कुरा एक’दम फरक छ । पहिलो पटक, त्यस्ता वृ’द्ध देखा परेका छन, जसले आफ्ना छोरा’बुहारी’लाई आफ्नो स्वार्थ’को लागि बच्चा नजन्माउन दबाब दिइ’रहेका छन् ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *