रविलाई पूर्वपत्नी ईशाको जवाफ म र छोरीहरुको आँसु लाग्यो

समाचार

रवि लामिछानेकि पूर्वपत्नी ईशा लामिछानेले आफू र छोरीहरुलाई अल्पत्र पार्दाको परिणाम आज रविले भोग्नु परेको बताएकि छिन। अमेरिकामा रहदै आएकि ईशाले आफू र छोरीहरुलाई रविले अल्पत्र पारेको परिणाम आज भोग्दै जानू परेको बताएकि हुन।

परिणाम आज भोग्दै जानुपरेको बताएकि हुन। रविले दुई छोरि सहित ईशालाई अमेरिकामा छोडेर नेपाल आएपछि निकिता पौडेलसंज घर् जाम गरेर बसेका छ्न। रविले ईशासंग २५ बर्ष सहयात्रा गरेका थिए ।

नेपालमा रहेका रविले अमेरिकी नागरिकता त्यागेको बताएपनि नेपाली नागरिकता नलिएको भन्दै सर्वोच्च अदालतले उनलाई अनागरिक ठहर गरेको छ । यो संगै रविको उप प्रधान सहित गृहमन्त्री सांसद पद खारेज भएको छ भने उनले खोलेको राष्ट्रिय स्वतन्त्र पार्टीको समेत रवि साधारण सदस्य नरहनेगरि बर्खास्त भएका छन।

यस्तै उनको विवाह दर्ता, भोटर कार्ड, वैंकको खाता, ब्यापार÷ब्यवसाय सवै गैरकानुनी भएका छन् । उनले सरकारी कार्यालयमा गरेका अधिकांश कारोवार रद्द भएको कानुन ब्यवसायी दिनेश त्रिपाठीले वताए ।

अदालतले शुक्रबार गरेको फैसलामा लामिछानेले प्राप्त गरेको अमेरिकी नागरिकता त्याग गरेको कुराको विधिवत जानकारी सम्बन्धित अधिकारी (प्रमुख जिल्ला अधिकारी) लाई नदिएको उल्लेख गरिएको छ । यस्तै नेपाल नागरिकता ऐन, २०६३ को दफा १० र ११ लगायत नेपाल नागरिकता नियमावली, २०६३ को नियम ११ बमोजिम तोकिएको प्रकृया वमोजिम नागरिकता जारी गर्ने कार्यालयमा गई निवेदन नदिएको पनि अदालतले ठहर गरेको छ ।

सो अनुसारको प्रक्रिया अपनाएको भन्ने समेत प्रत्यर्थीले जिकिर लिएको नपाइएको अदालतको फैसलामा उल्लेख छ । ‘यस अवस्थाका व्यक्तिलाई नेपालको संविधानको धारा ८७ (१) तथा प्रतिनिधि सभा सदस्य निर्वाचन ऐन, २०७४ को दफा १२ को प्रयोजनका लागि उम्मेदवार बन्न योग्यता पुगेको भनी मान्न मिलेन’, अदालतको फैसलामा भनिएको छ ।

लामिछानेले विधिवत रुपमा नेपाली नागरिकता पुनः कायम गर्ने प्रक्रिया पुरा गरेको नदेखिएकाले सांसद पदमा रहिरहन नमिल्ने अदालतको ठहर छ । ‘निजले चितवन जिल्ला, निर्वाचन क्षेत्र नं २ बाट प्रतिनिधि सभा सदस्य पदमा उम्मेदवार हुन पाउने अवस्था नरहेकोमा उम्मेदबार भई निर्वाचित समेत भएको देखिँदा निज प्रत्यर्थी रबि लामिछानेलाई उम्मेदबार कायम गर्ने, निजलाई निर्वाचित घोषणा गर्ने, प्रमाणपत्र दिने लगायतका काम कारवाही नेपालको संविधानको धारा १३३ को उपधारा (२) (३) तथा धारा १३७ बमोजिम उत्प्रेषणको आदेशले बदर हुने ठहर्छ’, अदालतले भनेको छ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *