हृदयाघातको ठीक १ महिना अगाडि नै थाहा हुन्छ, यी १२ लक्षण देखिए होसियार हुनुहोस्

Tips

स्वास्थ्य ब्यूरो । हृदयघात आज मृत्युको सबैभन्दा सामान्य कारण बनेको छ। मानिसहरूलाई विश्वास छ की यो हृदयघात अचानक हुने घटना हो।तर लोकप्रिय धारणाको विपरीत हृदयघात अक्सर झटकाबाट सुरु हुन्छ । अचानक विस्फोट होइन।

वास्तवमा, हृदयघातका लक्षणहरूमा ध्यान दिन जरुरी छ । ५०० भन्दा बढी महिलाहरुमा हालैको अध्ययन अनुसार शरीरले हृदयघात हुनु भन्दा एक महिना अघि चेतावनी (संकेत) दिन थाल्छ।

अध्ययन के हो ?जर्नल सर्कुलेशनमा प्रकाशित एक रिपोर्ट अनुसार हृदयाघात हुनुभन्दा १ महिना अगाडि नै यसको लक्षण देखिन थाल्छ ।उक्त अनुसन्धानमा हृदयाघातबाट बचेका ५०० भन्दा बढी महिलालाई समावेश गरिएको थियो ।

समग्रमा, ९५ प्रतिशत सहभागीहरूले हृदयघात हुनुभन्दा एक महिनाअघि शरीरमा केही लक्षणहरू देखेको बताए।७१ प्रतिशतले थकानलाई सामान्य लक्षणको रूपमा रिपोर्ट गरे भने ४८ प्रतिशतले आफूलाई निद्रामा समस्या भएको बताए।

कतिपय महिलाहरूले छाती दुख्ने, दबाब, दुखाइ वा छातीमा कसरिएको महसुस गरेको पनि बताए।हृदयघातका लक्षणहरू-थकान-निद्रा समस्याहरू-अपच-चिन्ता-मुटुको धड्कन-हात गोडामा कमजोरी (भारीपना)-सोच वा मेमोरीमा परिवर्तन

-दृष्टि परिवर्तन-हात र खुट्टामा झनझन-राति सास फेर्न कठिनाई
यी हुन् हृदयघातका सबैभन्दा सामान्य कारण-मोटोपना-मधुमेह-उच्च कोलेस्ट्रोल-उच्च रक्तचाप-धुम्रपान र अत्यधिक रक्सी खपत

-उच्च बोसो आहार-हृदयघातको रोकथाम आवश्यक छ
आफ्नो मुटुलाई सुरक्षित राख्न स्वस्थ, सन्तुलित आहार खानुहोस् र प्रशोधित, चिनीयुक्त खानेकुराको सेवन सीमित गर्नुहोस्।साथै नियमित व्यायाम गर्नुहोस्, स्वस्थ तौल कायम राख्नुहोस्, रक्तचाप, कोलेस्ट्रोल र रगतमा चिनीको मात्रा नियन्त्रण गर्नुहोस्य तपाइँ रक्सी पिउने वा धुम्रपान गर्ने हुनुहुन्छ भने, तिनीहरूलाई बिस्तारै छोड्नुहोस् वा तिनीहरूलाई कम गर्नुहोस्।

सीपीआर कसरी छोड्ने
यदि तपाईलाई हृदयघातको लक्षण देखा पर्यो भने, तुरुन्तै उपचारको लागि आफ्नो नजिकको अस्पतालमा सम्पर्क गर्नुहोस्।साथै यदि कसैलाई अचानक हृदयघात भएको छ र सास फेर्न गाह्रो छ भने शरीरमा रक्त प्रवाह कायम राख्न वा पुनर्स्थापित गर्न कार्डियोपल्मोनरी रिसुसिटेशन (सिपिआर) सुरु गर्नुहोस्।विज्ञहरू भन्छन् कि यदि सीपीआर कार्डियक अरेस्ट भएको केही मिनेटमै गरिन्छ भने यसले व्यक्तिको बाँच्ने सम्भावना दोब्बर बनाउन सक्छ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *