आमाले घरबाट निकालेका नपुंसक बालक आज देशकै पहिलो ट्रान्सलिङ्गी पाइलट बनिन् (भिडियो सहित)

रोचक

काठमाडौ।आमाले घरबाट निकालेका नपुंसक बालक आज देशकै पहिलो ट्रान्सलिङ्गी पाइलट बनेकी छन्। समाज पनि अनौठो शब्द हो। यसको परिभाषा जताततै फरक छ। समाजले पुरुष र महिलालाई मात्र स्वीकार गर्दछ,

किनकि उनीहरूले सँगै पुस्ता अगाडि बढाउँछन् र ट्रान्सम्यानको छुट्टै समाज छ। तर यो त भगवानको वरदान हो, त्यसैले किन समाजबाट अलग मानिन्छ?

पहिले उनीहरुलाई अधिकार दिइएको थिएन तर आज यो वर्गले पनि देशमा अधिकार पाएको छ, अदालतले उनीहरुलाई कानुनी मान्यता दिएको छ। अब आफ्नो पहिचान लुकाउनु पर्दैन तर समाजमा बस्ने जनताको सोच बदल्न सबै असफल भए।ममताको मुर्ति र मायाकी देवी भनिने आमा।

आमाका लागि उसको बच्चा कालो होस्, गोरी होस् वा अपाङ्ग होस्, स्वीकार्य हुन्छ तर किन्नरकी आमाले आफ्नो बच्चालाई घरबाट निकालेर घर-घरमा ठेस खान छोडिन्। आज यो खबर मार्फत थाहा पाउनुहोस्, त्यसपछि के भयो त्यो बच्चालाई।

त्यो बच्चा को हो?
एडम ह्यारी, जो केरला राज्यको त्रिशूर जिल्लाका निवासी हुन्। जब ह्यारीका आमाबाबुले थाहा पाए कि उनीहरूको छोरा नपुंसक हो।सुरुमा उनलाई कोठामा थुनिदिए। जब त्यो बच्चा करिब १९ वर्षको थियो। यसबीचमा आमाबुवाबाट उनलाई निकै यातना दिइयो।

उनलाई शारीरिक र मानसिक यातना दिइयो। त्यस पछि उसलाई घरबाट निकालियो र सबै सम्बन्ध समाप्त भयो, ह्यारीलाई घर छोड्दा कसैले सहयोग गरेन, पैसा पनि थिएन।जसका कारण उनी फुटपाथमा बस्न बाध्य भए । संघर्षले भरिएको जीवनमा पनि उनका पाइला डगमगाउन सकेनन्, जोसँग हिम्मत हुन्छ, सपनाहरु उड्छन्। उनले यो कुरा सत्य साबित गरिदिए।

ह्यारीको सपना के थियो?
ह्यारी एक व्यावसायिक पायलट बन्न चाहन्थे। तर समयको प्रहारले उनी अलिकति नर्भस भए। तर हार मानिनन् । फुटपाथमा धेरै रात बिताए। न खाना खान पाइन, न सुत्न, त्यसपछि पनि जीवनको यही यथार्थसँग लडे र आज देशको गौरव हुन्।

जानकारीका अनुसार ह्यारीले सानैदेखि पाइलट बन्ने सपना देखेका थिए। यसका लागि उनले सन् २०१७ मा प्राइभेट पाइलट लाइसेन्स परीक्षा उत्तीर्ण गरी जोहानेसबर्गमा लाइसेन्स पाएका थिए।

उसको जीवनमा एउटा टर्निङ प्वाइन्ट आयो जब उसले एउटा सानो जुस पसलमा काम गरेर आफ्नो जीवन धान्न थाल्यो। कतिपयले उनलाई अनौठो नजरले हेर्ने गर्थे तर उनको मनमा खासै प्रभाव परेन।अब नरोकिएर अगाडि बढिरह्यो। उनले आफ्नो सपना पूरा गर्न निकै मिहिनेत गरे। कठिन परिस्थितिमा पनि हार मानिनन्।

उनको सपना कसरी पूरा भयो?
केही समयपछि उनले उड्डयन प्राज्ञिक संस्थामा पार्टटाइम जागिर पाए। तर त्यहाँ पनि उनीमाथि भेदभाव भएको थियो। यसपछि ह्यारीले आफ्नो थप अध्ययन जारी राख्न सामाजिक न्याय विभागसँग मद्दत मागे।

जसका कारण उनलाई एशियन एकेडेमीमा भर्ना हुन सल्लाह दिइयो र त्यसपछि ह्यारीले राजीव गान्धी इन्स्टिच्युट अफ एभिएसन एन्ड टेक्नोलोजीमा प्रवेश गरे।

जब ह्यारी आफ्नो खराब समयबाट गुज्रिरहेका थिए, केरला सरकार उनको लागि भगवान बनेर आएको थियो र राज्यको सामाजिक न्याय विभागबाट 23.24 लाख रुपैयाँको छात्रवृत्ति पाए। यही सहयोगबाट उनको सपनाको उडान यहीँबाट सुरु भयो।

यसले उनको जीवनमा मोड ल्यायो र उनले कमर्शियल पायलट बनेर देशको अगाडि आएका जनताको घृणालाई मायामा परिणत गरे। उनको क्षमतालाई आज सिंगो देशले सलाम गरिरहेको छ। कतै तिनीहरूको अभिभावक भित्र पछुताउने छ।

समय परिवर्तन
भनाइ छ कसैको समय एकनास हुदैन त्यसैले परिस्थिति संग लड्नुपर्छ । उहाँसँग नडराऊ। कसैको कुराको कारण आफ्नो सपनाबाट कहिल्यै पछि नपर्नुहोस्। जोश र जोश छ भने हरेक सपना पूरा गर्न सफल हुनुहुनेछ। ह्यारी एडम किन्नर समाजको लागि गौरव हो। ह्यारीले पूरै देशको इतिहास परिवर्तन गरे।

आज उहाँ पाइलट (पाइलट एडम ह्यारी) बनेर हाम्रो लागि प्रेरणाको स्रोत बनेको छ। जब सानो बच्चाले बोल्न सिक्छ, उसको पहिलो शब्द आमा हो। कस्तो हुनुहुन्थ्यो त्यो आमा, जसले संसारबाट ठेस खानको लागि आफ्नो एक अंश छोडेर गइन्। तर ह्यारीको उच्च आत्माले उसलाई सफलताको सिँढी चढ्न बाध्य बनायो।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *